Ефект Рінгельмана

0
415
ефект Рінгельмана

У 1927 році була проведена серія дуже цікавих експериментів, результат яких зараз не часто згадують. А даремно. Результати цих дослідів залишилися в психології під назвою «ефект Рінгельмана».

Експерименти полягали в наступному. Брали звичайних людей і пропонували їм піднімати тяжкості. Для кожного — фіксували максимальну вагу, яку він «потягнув». Після чого людей об’єднували в групи, спочатку — по двоє, потім — чотири людини, вісім.

Очікування були зрозумілі: якщо одна людина може підняти — умовно — 100 кг, то двоє повинні разом підняти або 200, або — ще більше. Адже міфічне уявлення про те, що групова робота дозволяє досягти більшого, що її результат перевершує суму окремих результатів членів групи, вже існувало. І до сих пір існує і активно підтримується.

Але нажаль! Двоє людей піднімали лише 93% від суми їх індивідуальних показників. А вісім вже лише 49%.

Перевірили результати на інших завданнях. Наприклад — на перетягуванні канату. І знову — той же результат. Збільшували чисельність груп — відсоток тільки падав.

Причина — зрозуміла. Коли я розраховую сам на себе, я докладаю максимум зусиль. А в групі можна і заощадити сили: ніхто ж не помітить, як в історії про жителів села, які вирішили на свято налити собі бочку горілки. З кожного двору — по відру. При розливі виявилося, що бочка повна найчистішої водою: кожен приніс відро води, розраховуючи, що в загальній масі горілки його хитрість може залишитись непоміченим.

При чому тут пасивність? А при тому, що, коли я дію, я волею-неволею свої зусилля запам’ятовую і фіксую для себе. Надалі прикладаю саме стільки або ще менше. Формуючи пасивне ставлення до справи, в яке залучений разом з іншими сам.

Відповідно — у разі соціальної пасивності ми можемо сказати, що ми чудово розуміємо її походження і те, що вона призводить у результаті до падіння результатів до нуля. Не відразу — інерція велика річ. Але все ж.

Потрібно відразу сказати: ніякі соціальні технології поки не дозволили подолати ефект Рінгельмана. Можна начитатися заклинаннями від «гуру командної роботи», але чим більше група, тим більшу пасивність властиво проявляти людині.

Здоровий портал